CANARM IFM623A12ORB Mill 2 Lt Flush Mount Seeded Glass, Oil Rubbed Bronze
★★★★★ 4.2 94 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by vtmorganhorse.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Canarm ltd style mill IFM623A12ORB 2 bulb light flush mount Oil Rubbed Bronze with seeded glass -the mill Collection in a simple, transitional design, blends old and new by using vintage bulbs shrouded in contemporary seeded glass globes. Mimicking the effect of light through a rain drop splattered window pane, the mill provides soft, restful illumination. This flush mount light uses 2 60W type a bulbs (not included) and is designed for use with vintage style bulbs. Features the easy connect push-in connection system for easier, faster, safer installation. Great for hallways, entryways, bedrooms and more. Canarm has a long and successful history of supplying lighting and ceiling fans. They work diligently to create a comprehensive selection of styles and designs as well as maintaining high standards of product quality and value.
  • Transitional styling in an oil rubbed bronze finish
  • Seeded glass
  • Uses 2 60W type A bulbs (not included) designed for use with vintage style bulbs
  • 12 inch w x 12 inch L x 6 inch H, glass size: 12” w x 4 3/4” H
  • Ceiling mount with easy connect push-in connection system
Color Oil-Rubbed Bronze
Style Mill
Usage Bathroom, Bedroom, Entryway, Hallway
Finish Oil Rubbed Bronze
Voltage 120 Volts
Wattage 120.00
Material Glass
Item Weight 5.5 pounds
Part Number IFM623A12ORB
Plug Format A- US style
Manufacturer Canarm
Power Source Corded Electric
Switch Style Push Button
Type of Bulb incandescent
Certification CSA
Luminous Flux 1600 lumen
Mounting Type Ceiling Mount
Item model number IFM623A12ORB
Batteries Included No
Batteries Required No
Product Dimensions 12 x 12 x 6 inches
Included Components 1" Light
Installation Method Flush mount
Warranty Description 1 year.
Item Package Quantity 1
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
94 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (73)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (10)