★★★★★ 4.3 104 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by vtmorganhorse.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 【Advancing Performance Hybrid Architecture】--Newest 13th Gen Intel Core i7-1360P Twelve-Core CPU, Up to 5.0GHz. 13th Gen Intel Core processors advances performance hybrid architecture with up to 4 Performance-cores and up to 8 Efficient-cores, more powerful performance and smoother running. Easily handle browsing the internet, reading email, editing documents, home office, and more with ease, even for professional uses like photos editing, with a user experience close to a desktop computer.
  • 【Less Size, More Business Performance】--Intel NUC 13 Pro mini computers measures only 4.6 in * 4.4 in * 1.3 in, you can be easily placed in crowded workstations or small spaces. Because of the small size to put under you big screen TV for internet movies instead of just limited by the smart TV paid options. You can also mount a MINI PC behind a computer monitor using VESA, and turn your monitor into a pseudo "All-in-One" which is cool. Gives you a clean and uncluttered desktop environment.
  • 【Clearer Picture】--Intel NUC 13 Pro mini computer comes with Intel Iris Xe Graphics. Supports 8K@60Hz, 4K@120Hz, 4K@60Hz four screen display(2*HDIM 2.1 + 2*Thunderbolt 4). Images come alive with new levels of realism, and colors are more vibrant. You can enjoy 8K Web surfing, video playback, watching TV, home theater, and enjoy the entertainment with your family. Dual HDMI Ports & Dual Thunderbolt 4 Ports easily connecting 4 monitors, efficiency doubled Work, Entertaining and Creation.
  • 【Connectivity & Expandability】--Intel NUC 13 Pro small computer comes with Intel i226 Ethernet port for speeds up to 2.5Gbps, supports WiFi 6E with 2.4GHz, 5GHz, 6GHz three bandwidths & Bluetooth 5.3. It which could be connected with your mouse, acoustics or headset. It can work with server, monitoring equipment, office equipment, monitor, projector, TV and so on. Built-in fan cooling so you don't have to worry about multitasking overheating your product.
RAM 32 GB DDR4
Brand NENCHIN
Color black
Series NUC13ANK
Processor 5 GHz apple_ci7
Hard Drive 2 TB SSD
Item Weight 3.72 pounds
Memory Speed 3.2E+3 MHz
Chipset Brand Intel
Wireless Type 802.11ax
Processor Brand Intel
Card Description Integrated
Operating System Windows 10 Home
Flash Memory Size 1 GB
Hardware Platform PC
Item model number NUC13ANK
Screen Resolution 3840 x 2160
Optical Drive Type BD-R
Product Dimensions 4.6 x 4.4 x 2.1 inches
Computer Memory Type DDR4 SDRAM
Graphics Coprocessor Intel Iris Xe Graphics
Hard Drive Interface PCIE x 4
Number of Processors 12
Item Dimensions LxWxH 4.6 x 4.4 x 2.1 inches
Max Screen Resolution 3840 x 2160 pixels
Number of USB 20 Ports 2
Number of USB 30 Ports 3
Standing screen display size 22.3 Inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
104 ratings | 43 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (83)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)