Matthews AK-BK-BK-42 Alessandra Indoor/Outdoor Wet Rated Downrod Mount 42" Ceiling Fan with Remote, 3 ABS Blades, Matte Black
★★★★★ 4.8 71 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by vtmorganhorse.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • CUSTOM FIT & DIMENSIONAL VERSATILITY: Achieve the perfect look and airflow with a versatile 42-inch diameter and two included downrods (5" & 10"), providing flexible height options that feel professionally customized
UPC 840059616940
Color Matte Black
Speed 192 RPM
Style Modern
Voltage 120 Volts
Wattage 35.97 watts
Material Cast Aluminum and Heavy Stamped Steel
Brand Name Matthews Fan Company
Light Type No Light
Model Name Alessandra
Unit Count 1.0 Count
Finish Type Matte
Manufacturer Matthews Fan Company
Model Number AK-BK-BK-42
Power Source Corded Electric
Mounting Type Downrod Mount
Blade Material Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Control Method Remote
Controller Type Remote Control
Number of Blades 3
Number of Speeds 6
Special Features DC Motor, Silent, Unipack
Air Flow Capacity 5741 Cubic Centimeters Per Minute
Electric Fan Design Ceiling Fan
Included Components Remote
Is Product Cordless No
Indoor Outdoor Usage Outdoor
Standby Power Shutoff Low: 37.5 CFM/W, High: 160.3 CFM/W, Average: 98.9 CFM/W
Number of Power Levels 6
Item Dimensions D x W x H 42"D x 42"W x 18"H
Recommended Uses For Product Air Circulation, Exhausting, Ventilating
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
71 ratings | 29 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (62)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (7)